Skidgymnasiet

Sollefteå skidgymnasium är landets mest eftertraktade skola när det gäller att kombinera gymnasiestudier med intensiv satsning mot yttersta världseliten i längdåkning och skidskytte. Här finns unika resurser, de bästa tränarna och den bästa studie- och träningsmiljön.

Sollefteå skidgymnasium startades 1979 och många svenska framgångsrika elitåkare har gått på skolan. Vid de fyra senaste OS i Pyeongchang, Sotji, Vancouver samt Turin har ett flertal medaljer tagits av åkare som studerat vid Sollefteå skidgymnasium längd eller biathlon.

Lokaler

Skidgymnasiet har sina lokaler i Hågesta 3 och är väl utrustade med gym, skidförvaring, omklädning, tvättstuga, teorilokaler med mera.

Från våren 2022 är planen att verksamheten ska flytta in i nya lokaler bredvid nyrenoverade Gudlav bilderskolan, som då åter tar emot alla elever som studerat på Hågesta under renoveringen.

Observera! Elever som vill studera vid skidgymnasiet kan söka följande program

  • Barn och fritidsprogrammet
  • Ekonomiprogrammet
  • Fordonsprogrammet (inriktning mekaniker personbil/lastbil)
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet
  • Vård och omsorgsprogrammet
Sollefteå skidgymnasium logo
Sollefteå gymnasium logo

Personal

Pär Bodin

Pär Bodin

Biträdande rektor. Ansvarig skolledare för Skidgymnasiet

Mobil: 073 - 064 68 32
E-post: par.bodin@utb.solleftea.se

Kari Korpela

Kari Korpela

Företrädare för specialidrott skidskytte (biathlon)

Mobil: 070 - 344 81 77
E-post: kari.korpela@utb.solleftea.se

Per Nilsson

Per Nilsson

Företrädare för specialidrott (längd)

Mobil: 070 - 262 65 46
E-post: per.nilsson@utb.solleftea.se

Erik Gradin

Erik Gradin skidskytte (biathlon)

Mobil: 073 - 275 36 50
E-post: erik.gradin@utb.solleftea.se

Magnus Jonsson

Magnus Jonsson skidskytte (biathlon)

Mobil: 070 - 330 89 45
E-post: magnus.jonsson@utb.solleftea.se

Jörgen Brink

Mobil:
E-post: jorgen.brink@utb.solleftea.se

Per-Ola Andersson

Per-Ola Andersson (längd)

Mobil: 070 - 234 50 52
E-post: per-ola.andersson@utb.solleftea.se

Joakim Persson

Joakim Persson (längd)

Mobil: 073 - 069 63 65
E-post: joakim.persson1@utb.solleftea.se