Ekonomiprogrammet (EK)

Ekonomiprogrammet passar dig som är intresserad av samhälls- och företagsekonomi och hur vårt rättssystem är uppbyggt och fungerar. Du lär dig om samhällsekonomi, företagsekonomi och juridik. Ekonomiprogrammet har två inriktningar

Inriktningen ekonomi

Du lär dig om företagsekonomiska områden som marknadsföring, försäljning, redovisning, kalkylering, ledarskap och organisation.

Inriktningen juridik

Du lär dig om rättssystemet i ett demokratiskt samhälle och hur det kan påverkas av internationell rätt. Du lär dig att analysera och bedöma juridiska problem med hjälp av rättskällor och juridiska metoder.

Gemensamt för programmet är bland annat

Företagsekonomisk baskurs, privatjuridik, moderna språk samt psykologi.
Du lär dig att driva företag teoretiskt och praktiskt, genom att starta, driva och avveckla ett elevföretag inom ramen för Ung Företagsamhet, UF.

Utbildningen passar bland annat bra för dig som vill arbeta som egen företagare, civilekonom, revisor, redovisningskonsult, jurist, marknadsförare eller mäklare.

Individuellt val 200 poäng ger dig möjligheten att själv välja två kurser.
Kan vara bra ifall du saknar något i våra inriktningar eller har planer för dina framtida studier.

Gymnasieekonomer är även efterfrågade på arbetsmarknaden direkt efter gymnasieexamen. Kunskaper om ekonomi och juridik är även värdefullt inom alla yrkesområden.

Personal

Pär Bodin

Biträdande rektor
Ansvarig skolledare för ekonomiprogrammet

Mobil: 073-064 68 32
E-post: par.bodin@utb.solleftea.se

Conny Modig

Programföreträdare för ekonomiprogrammet

Mobil: 073 - 274 60 73
E-post: conny.modig@utb.solleftea.se

Bengt Westman

Undervisar i matematik.

E-post: bengt.westman@utb.solleftea.se

Andreas Ribbefors

Andreas Ribbefors

Undervisar på ekonomiprogrammet.

E-post: andreas.ribbefors@utb.solleftea.se

Linda Billberg

Undervisar i religion och psykologi.

E-post: linda.billberg@utb.solleftea.se

Patrick Dooley

Undervisar i engelska.

E-post: patrick.dooley@utb.solleftea.se

Viktor Larsson

Undervisar på ekonomiprogrammet samt handels- och administrationsprogrammet där han även är programansvarig.

Mobil: 070-255 79 24
E-post: viktor.larsson@utb.solleftea.se