Introduktionsprogrammet IM

Lärare och en elev

Bli behörig till Sollefteå Gymnasium på något av introduktionsprogrammets inriktningar.

Inriktningen yrkesintroduktion (IMYRK)

På Sollefteå Gymnasium kan du få möjlighet till yrkeserfarenhet genom att göra praktik eller läsa in kurser på ett nationellt yrkesprogram, samtidigt som du läser in behörighet till gymnasiet. Skolan gör en individuell planering för hur det ska se ut för just dig.

Inriktningen individuellt alternativ (IMIND)

För dig som inte har behörighet till ett nationellt program eller som har särskilda behov och behöver en utbildning som är individuellt anpassad. Målet ska vara att du ska kunna gå vidare till ett nationellt program, yrkesintroduktion eller annan utbildning.

Inriktningen språkintroduktion (IMSPR)

Den här inriktningen är till för dig som nyss har kommit till Sverige och behöver mycket undervisning i svenska. Du förbereder dig för att kunna påbörja annan gymnasieutbildning.

Inriktningen programinriktat individuellt val (IMPRO)

Inriktningen är sökbar och du konkurrerar med ditt betyg. Det är bara behörigheten som är lite annorlunda. Här krävs dessa ämnen

  • Svenska, Engelska, Matematik + 3 andra ämnen
  • Svenska, Engelska/Matematik + 4 andra ämnen

Du kommer att kunna välja mellan några yrkesprogram och samtidigt som du läser programmet så har du möjlighet att läsa in behörigheten.

Personal

Linda Rundqvist bild

Linda Rundqvist

Biträdande rektor
Ansvarig skolledare för introduktionsprogrammet IM

Mobil: 073-270 22 96
E-post: linda.rundqvist@utb.solleftea.se

Malin Sundberg bild

Malin Sundberg

Programföreträdare introduktionsprogrammet IM

Mobil: 070 - 191 04 86
E-post: malin.sundberg@utb.solleftea.se

Charlotta Jonsson

Charlotta Jonsson

Undervisar på IM.

Mobil: 070-245 83 22
E-post: charlotta.jonsson@utb.solleftea.se

Gloria Castillo

Gloria Castillo

Undervisar på IM.

E-post: gloria.castillo@utb.solleftea.se

Ingrid Björestam

Ingrid Björestam

Undervisar på IM.

Mobil: 070-245 83 22
E-post: ingrid.bjorestam@utb.solleftea.se

Jessika Ring

Jessika Ring

Undervisar på IM i matematik.

Mobil: 070-385 80 65
E-post: jessika.ring@utb.solleftea.se

Jonas Gilliusson

Jonas Gilliusson

Lärarassistent på IM.

E-post: jonas.gilliusson@utb.solleftea.se

Jonne Nordin

Jonne Nordin

Undervisar på IM.

E-post: jonne.nordin@utb.solleftea.se

Christina Lindholm

Lärarassistent på IM.

E-post:christina.lindholm@utb.solleftea.se

Lars Lidén

Lars Lidén

Lärarassistent på IM.

Mobil: 073-037 62 88
E-post: lars1.liden@utb.solleftea.se

Linda Strandlund

Linda Strandlund

Undervisar på IM.

Mobil: 070 - 245 83 22
E-post: linda.strandlund@utb.solleftea.se

Martin Hellgren

Martin Hellgren

Lärarassistent på IM.

E-post: martin.hellgren@utb.solleftea.se

Åke Jansson

Åke Jansson

Undervisar på IM i matematik.

Mobil: 070 - 385 80 65
E-post: ake.jansson@utb.solleftea.se

Personal

Linda Rundqvist

Biträdande rektor
Ansvarig skolledare för introduktionsprogrammet IM

Mobil: 073-270 22 96
E-post: linda.rundqvist@utb.solleftea.se

Malin Sundberg

Programföreträdare introduktionsprogrammet IM

Mobil: 070 - 191 04 86
E-post: malin.sundberg@utb.solleftea.se

Charlotta Jonsson

Undervisar på IM.

Mobil: 070-245 83 22
E-post: charlotta.jonsson@utb.solleftea.se

Gloria Castillo

Undervisar på IM.

E-post: gloria.castillo@utb.solleftea.se

Ingrid Björestam

Undervisar på IM.

Mobil: 070-245 83 22
E-post: ingrid.bjorestam@utb.solleftea.se

Jessika Ring

Undervisar på IM i matematik.

Mobil: 070-385 80 65
E-post: jessika.ring@utb.solleftea.se

Jonas Gilliusson

Lärarassistent på IM.

E-post: jonas.gilliusson@utb.solleftea.se

Jonne Nordin

Undervisar på IM.

E-post: jonne.nordin@utb.solleftea.se

Karin Garneij Hultgren

Lärarassistent på IM.

E-post: karin-garneij.hultgren@utb.solleftea.se

Lars Lidén

Lärarassistent på IM.

Mobil: 073-037 62 88
E-post: lars1.liden@utb.solleftea.se

Linda Strandlund

Undervisar på IM.

Mobil: 070 - 245 83 22
E-post: linda.strandlund@utb.solleftea.se

Martin Hellgren

Lärarassistent på IM.

E-post: martin.hellgren@utb.solleftea.se

Åke Jansson

Undervisar på IM i matematik.

Mobil: 070 - 385 80 65
E-post: ake.jansson@utb.solleftea.se